Μηχανογραφικό Κύπρου

Με το κλείσιμο της προθεσμίας των μηχανογραφικών για τα ελληνικά δημόσια Πανεπιστήμια και ΙΕΚ, έχουμε την έναρξη της υποβολής μηχανογραφικών δελτίων για τα δημόσια Πανεπιστήμια της Κύπρου.

Όσοι και όσες επιθυμούν να διεκδικήσουν μια ακόμα ευκαιρία για να σπουδάσουν το αντικείμενο που επιθυμούν, δεν έχουν παρά να επισκεφθούν τον παρακάτω σύνδεσμο http://www.ucy.ac.cy/panelliniesexaminations μέσω του οποίου μπορεί ο/η ενδιαφερόμενος/η να καταθέσει την αίτησή του/της ηλεκτρονικά, από τις 17 Ιουλίου μέχρι και τις 27 Ιουλίου.

Αυτό που θα χρειαστεί είναι να «ανεβάσει» σε μορφή pdf :
• Την αστυνομική ταυτότητα (2 όψεις)
• Το Απολυτήριο Λυκείου
• Την Βεβαίωση συμμετοχής στις Πανελλαδικές εξετάσεις (δες εδώ πως θα τη βρεις)

Ο υπολογισμός των μορίων γίνεται με τον εξής τρόπο:

Σύνολο Μορίων = (Μάθημα 1 + Μάθημα 2 + Μάθημα 3 + Μάθημα 4)*0,25

Να επισημάνουμε επίσης:

• Τυχόν βαθμοί από ειδικά μαθήματα δεν συνυπολογίζονται στον υπολογισμό των τελικών μορίων.
  • Δικαίωμα υποβολής έχουν επίσης όλοι όσοι και όσες συμμετείχαν στις πανελλαδικές εξετάσεις των ετών 2022 και 2021.
  • Όσοι ήταν στο 1ο επιστημονικό πεδίο μπορούν να διεκδικήσουν την είσοδο τους σε σχολές όπως η Νομική, η Ψυχολογία, η Δημοσιογραφία, Μάρκετινγκ κ.α.
  • Ενώ όσοι διαγωνίστηκαν από το 2ο επιστημονικό πεδίο μπορούν να δηλώσουν σχολές όπως των Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών, της Αρχιτεκτονικής, της Χημείας, των Μηχανολόγων Μηχανικών, των Χημικών Μηχανικών κ.α.
  • Από το 3ο επιστημονικό πεδίο οι υποψήφιοι/ες μπορούν να δηλώσουν την Ιατρική, την Γεωπονία καθώς και το Βιολογικών Επιστημών.
  • Τέλος, στο 4ο επιστημονικό πεδίο οι σχολές που μπορούν να διεκδικήσουν όσοι και όσες επιθυμούν να σπουδάσουν στην Κύπρο είναι: της Πληροφορικής, των Οικονομικών, του Τουρισμού, της Διοίκησης, του Εμπορίου και Ναυτιλίας, της Μαγειρικής κ.α.

Σύνταξη: Νίκου Δημήτρης, Σύμβουλος Σταδιοδρομίας | EMPLOY EDU Σύμβουλοι Εκπαίδευσης & Σταδιοδρομίας

Δείτε την ανακοίνωση